15.6 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Doktori francez zbulon sekretin e madh, ja pse Enver Hoxha nuk lejoi të dilet nga Shqipëria

Doktor, unë do t’i mbaj kufijtë mbyllur edhe për disa vjet, sepse ky vend duhet ndërtuar dhe ky popull duhet ndërgjegjësuar. Në qoftë se unë do të hap kufijtë, shumica dërmuese do të emigrojë, siç kanë bërë në shekuj…”.

Ky është sekreti që ish-diktatori komunist, Enver Hoxha, i ka pohuar mjekut francez, Pol Miliez, ndërsa ai e pyeti se cila ishte arsyeja që ai po e mbante Shqipërinë të izoluar.

Një detaj mjaft interesant ky që mbërrin nga vijimi i rrëfimit të ish-zbuluesit politik të Shqipërisë në Francë, Hasan Luçi,mbi figurën e profesorit të njohur francez.

Pol Miliez, i cili drejtonte edhe Shoqatën e Miqësisë, Francë-Shqipëri dhe që ditën e vdekjes së Enver Hoxhës, më 11 prill 1985, dha një intervistë rreth tij në kanalin TF 2.

“Përveç Shqipërisë nuk ka vend tjetër komunist që t’i këtë mbetur besnik Stalinit”,Citon Luçi, që të ketë thënë gjithashtu Pol Miliez gjatë asaj interviste.Ndiqen! videon per te kuptuar se per qfare behet fjale:

Lajmet e fundit

A është “zbutur” Vuçiq lidhur me Kosovën/Merkel ia bëri të qartë – ky është paralajmërimi për Serbinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel vizitën e fundit të saj si kancelare ka kërkuar ta kalojë në vizitë në shtetet e Ballkanit Perëndimor. Merkel i ka...

Kështu ‘lahen’ paratë e papastra në Gjermani

Banka federale gjermane, ose Deutsche Bundesbank, fjalë për fjalë pastron paratë. Gjegjësisht, ekspertët që punojnë në bankë lajnë, thajnë dhe kontrollojnë kartëmonedhat. Si proces, ai duhet...

“Ti paguhesh nga agjentët rusë”, “A din shkrim lexim”/ PërpIasja e Agim Bahtirit me Vehbi Kajtazin

Një përpIasje mes kandidatit për kryetar të Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe analistit Vehbi Kajtazi ka ndodhur në Debat Plus. Pasi Kajtazi ia bëri pyetjen se...

11 persona të vdekur brenda 24 orëve në Kosovë nga COVID-19, raporti i plotë

11 raste të vdekjes dhe 259 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, raporton OurKosovo. Ministria e Shëndetësisë...

TE NGJASHME

A është “zbutur” Vuçiq lidhur me Kosovën/Merkel ia bëri të qartë – ky është paralajmërimi për Serbinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel vizitën e fundit të saj si kancelare ka kërkuar ta kalojë në vizitë në shtetet e Ballkanit Perëndimor. Merkel i ka...

Kështu ‘lahen’ paratë e papastra në Gjermani

Banka federale gjermane, ose Deutsche Bundesbank, fjalë për fjalë pastron paratë. Gjegjësisht, ekspertët që punojnë në bankë lajnë, thajnë dhe kontrollojnë kartëmonedhat. Si proces, ai duhet...

“Ti paguhesh nga agjentët rusë”, “A din shkrim lexim”/ PërpIasja e Agim Bahtirit me Vehbi Kajtazin

Një përpIasje mes kandidatit për kryetar të Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe analistit Vehbi Kajtazi ka ndodhur në Debat Plus. Pasi Kajtazi ia bëri pyetjen se...

11 persona të vdekur brenda 24 orëve në Kosovë nga COVID-19, raporti i plotë

11 raste të vdekjes dhe 259 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, raporton OurKosovo. Ministria e Shëndetësisë...