15.6 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Shkencëtarët gjejnë prova të transmetimit të Covid nga njeriu te macet

Dy raste të transmetimit të Covid-19 nga njeriu te macet janë identifikuar nga studiuesit. Shkencëtarët nga Universiteti i Glasgow gjetën rastet e transmetimit të Sars-CoV-2 si pjesë e një programi shqyrtimi të popullatës së maceve në Mbretërinë e Bashkuar.

Macet, të racave të ndryshme, jetonin në familje të ndara dhe shfaqën shenja të lehta deri të rënda të frymëmarrjes. Studiuesit besojnë se të dy kafshët shtëpiake u infektuan nga pronarët e tyre, të cilët kishin simptoma të Covid-19 para se macet të mos ishin mirë.

Studimi, i botuar në Veterinar Record, thotë se nuk ka prova të transmetimit nga macet te njeriu ose që macet, qentë ose kafshët e tjera shtëpiake luajnë ndonjë rol të konsiderueshëm në epidemiologjinë e infeksioneve të Covid te njerëzit.

Prof. Margaret Hosie, nga qendra e MRC e Universitetit të Glasgow për hulumtimin e virusit dhe autorja kryesore e studimit, tha: “Këto dy raste të transmetimit nga njeriu në kafshë, të gjetura te macet në Mbretërinë e Bashkuar, demonstrojnë pse është e rëndësishme që ne të përmirësojmë qasjen tonë mbi infeksionin Sars-CoV-2 te kafshët.”

“Aktualisht, transmetimi nga kafshët te njeriu paraqet një rrezik relativisht të ulët për shëndetin publik në zonat ku transmetimi nga njeriu te njeriu mbetet i lartë.”

Studiuesit në qendër punuan në bashkëpunim me Shërbimin Diagnostikues Veterinar (VDS) në Shkollën e Mjekësisë Veterinare.

Macja e parë ishte një kotele ragdoll femër katër muajshe nga një familje në të cilën pronari pati simptoma që ishin në përputhje me infeksionin Sars-CoV-2 në fund të marsit 2020, megjithëse nuk u testuan.

Kotelja u dërgua te një veteriner për shkak të vështirësive në frymëmarrje në prill 2020, por gjendja u përkeqësua dhe ajo nuk mbijetoi. Mostrat e mushkërive zbuluan dëmtime që lidheshin me një pneumoni virale dhe kishte prova të infeksionit Sars-CoV-2. Macja e dytë ishte një siameze gjashtë vjeçare nga një familje ku pronari doli pozitiv me Covid-19. Macja u dërgua tek veterineri, por simptomat e saj qenë të lehta dhe macja u shërua më vonë.

Shkencëtarët besojnë se të dy rastet duhet të shërbejnë për të hulumtuar më shumë, pasi testimi i kafshëve është i kufizuar.

Lajmet e fundit

Kështu ‘lahen’ paratë e papastra në Gjermani

Banka federale gjermane, ose Deutsche Bundesbank, fjalë për fjalë pastron paratë. Gjegjësisht, ekspertët që punojnë në bankë lajnë, thajnë dhe kontrollojnë kartëmonedhat. Si proces, ai duhet...

“Ti paguhesh nga agjentët rusë”, “A din shkrim lexim”/ PërpIasja e Agim Bahtirit me Vehbi Kajtazin

Një përpIasje mes kandidatit për kryetar të Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe analistit Vehbi Kajtazi ka ndodhur në Debat Plus. Pasi Kajtazi ia bëri pyetjen se...

11 persona të vdekur brenda 24 orëve në Kosovë nga COVID-19, raporti i plotë

11 raste të vdekjes dhe 259 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, raporton OurKosovo. Ministria e Shëndetësisë...

​Për tri vjet 133 vetëvrasje, kërkohet angazhim institucional për parandalimin e kësaj dukurie

Tri vitet e fundit, duke përfshirë edhe periudhën janar-korrik të këtij viti, në Kosovë janë kryer 133 vetëvrasje. Ndërsa sipas të dhënave të Policisë...

TE NGJASHME

Kështu ‘lahen’ paratë e papastra në Gjermani

Banka federale gjermane, ose Deutsche Bundesbank, fjalë për fjalë pastron paratë. Gjegjësisht, ekspertët që punojnë në bankë lajnë, thajnë dhe kontrollojnë kartëmonedhat. Si proces, ai duhet...

“Ti paguhesh nga agjentët rusë”, “A din shkrim lexim”/ PërpIasja e Agim Bahtirit me Vehbi Kajtazin

Një përpIasje mes kandidatit për kryetar të Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe analistit Vehbi Kajtazi ka ndodhur në Debat Plus. Pasi Kajtazi ia bëri pyetjen se...

11 persona të vdekur brenda 24 orëve në Kosovë nga COVID-19, raporti i plotë

11 raste të vdekjes dhe 259 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, raporton OurKosovo. Ministria e Shëndetësisë...

​Për tri vjet 133 vetëvrasje, kërkohet angazhim institucional për parandalimin e kësaj dukurie

Tri vitet e fundit, duke përfshirë edhe periudhën janar-korrik të këtij viti, në Kosovë janë kryer 133 vetëvrasje. Ndërsa sipas të dhënave të Policisë...