16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Përfitimet që merrni nga ngrënia e çokollatës

Çokollata nuk është edhe aq e dëmshme sa ju është thënë. Madje, nëse e hani në mënyrë të moderuar mund të merrni përfitime prej saj.

Çokollata është e pasur me antioksidantë të fuqishëm të quajtur fenolë, të njëjta me ato që gjenden në verë (çokollata e bardhë e cila nuk ka asnjë gram kakao, nuk llogaritet).

1/3 e yndyrës në çokollatë është yndyrë miqësore ndaj kolesterolit, e quajtur acid stearik dhe 1/3 tjetër është yndyrë e pangopur e quajtur acid oleik, shkruan Our Kosovo.

Zgjedhja më e mirë do të ishte çokollata e zezë, pasi përmban më shumë fenolë sesa çokollatat e tjera. Ju mund ta shijoni atë të shkrirë me luleshtrydhe. Për ta shkrirë, mjafton ta fusni në mikrovalë për rreth 30 sekonda. Sigurohuni që luleshtrydhet të jenë tharë plotësisht para se të zhyteni.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është që çokollata të jetë e cilësisë së mirë.

Lajmet e fundit

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Tensionet në veri, presidenti i Këshillit Evropian ka një thirrje për Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar që të shtensionohet situata në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të vijojë procesi i negociatave. Përmes...

Tensionet me Serbinë/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, detaje çka u diskutua

Kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sonte u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Në mbledhje u shqyrtua situata e...

Super meçi Joshua – Usyk, këtu mund ta ndiqni LIVE

Anthony Joshua mbron tre titujt e tij në peshë të rëndë kundër ish-kampionit të unifikuar, Oleksandr Usyk sonte në Londër. Ishte planifikuar që Joshua të...

TE NGJASHME

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Tensionet në veri, presidenti i Këshillit Evropian ka një thirrje për Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar që të shtensionohet situata në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të vijojë procesi i negociatave. Përmes...

Tensionet me Serbinë/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, detaje çka u diskutua

Kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sonte u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Në mbledhje u shqyrtua situata e...

Super meçi Joshua – Usyk, këtu mund ta ndiqni LIVE

Anthony Joshua mbron tre titujt e tij në peshë të rëndë kundër ish-kampionit të unifikuar, Oleksandr Usyk sonte në Londër. Ishte planifikuar që Joshua të...