23.7 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021

Kush është ky profesor nga Kosova që jep këtë lloj deklarate: “Serbët janë Autoktonë, Shqiptarët janë të ardhur”

Profesori i komunitetit turko-shqiptar në Kosovë Isa Mulaj, ka shkruan se shqiptarët janë të ardhur në Kosovë ndërsa serbët janë autokton.

Më poshtë ju sjellim pa ndërhyrje postimin e tij në Facebook:

Në vitin 1485 ose afër 100 vite pas Betejës së Kosovës, fshati Shushicë i komunës së Istogut i kishte 38 familje, që të gjitha sllave/serbe. Shqiptarët e sotëm të Shushicës (duke i përfshirë edhe ata kudo qofshin sot), nuk kanë kurrfarë lidhje me banorët e vitit 1485 të Shushicës, por janë të ardhur nga Malësia e Tropojës dhe Mbi Shkodrës rreth vitit 1750 ose pas luftërave Austriako-Turke. Shqiptarët e sotëm të Shushicës janë të fisit Gashi ose nga Shqipëria. Banorët e vitit 1485 (serbët) që kishin emigruar nga Shushica ishin vendosur në Krajinë (rrethina e Kninit të sotëm në Kroaci).

Emri serb Shushicë i fshatit ekzistonte para ardhjes së osmanëve dhe vazhdon të jetë edhe sot e kësaj dite. Ka pasur propozime por aty-këtu edhe përdorime jozyrtare pas vitit 2000, që në vend të Shushicës të përdoret emri i fshatit si Gashi (për shkak se shqiptarët e Shushicës janë të këtij fisi ose Gashit të Gurit). Njësoj sikur Shushica, edhe Rrafshi i Dukagjinit ishte thuajse mbi 95% i populluar me sllavë/serbë në vitin 1485. Pas luftërave Austriako-Turke dhe migrimit të serbëve/sllavëve nga Metohija, shqiptarët nga rajoni kodrinor i Dukagjinit të Shqipërisë, kur u vendosen në Metohi, ia vënë emrin Rrafshi i Dukagjinit ose njerëzve të ardhur nga Kodra e Dukagjinit të Shqipërisë.
Burimi i fotografisë së bashkangjitur:
Pulaha, Selami (1974), Defteri i regjistrimit të sanxhakut të Shkodrës i vitit 1485, Tiranë: Akademia e Shkencave dhe Arteve të R. P. Të Shqipërisë, Instituti i Historisë, f. 202. / OurKosovo/

Lajmet e fundit

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...

TE NGJASHME

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...