16.7 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021

800 metra nën tokë, rrëfimi se si minatorëve të Trepçës minjtë ia hanin bukën e syfyrit

“U dashtë me vjerr bukën që me shku me kry punë, nashta ka ndodh që kur jena kthy e kanë hangër minjtë”, kështu deklaron pos tjerash një nga minatorët e Trepçës teksa rrëfen për kushtet në të cilat kanë punuar.

Të gjendur 800 metra nën tokë, për minatorët ishte pak e rëndësishme se si ushqeheshin. Për ta, rëndësi kishte që askush të mos mbeste pa syfyr e iftar.

Agim Rudhani, ka plotë 39 vjet që agjëron në nëntokë.

Në horizonte çdo ditë ka hasur në temperatura të larta e diku të ulëta, por përveç kësaj agjërimin ia ka vështirësuar edhe ajri i tymosur në disa punishte.

Për më shumë detaje, mund të shikoni videon më poshtë dhe pamjet nga 800 metra nën tokë.

 

Lajmet e fundit

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...

TE NGJASHME

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...