18.7 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Policia britanike me zbulim rrëqethës, përmes rrjetit social kapin grupin e adoleshenteve që “negocionin” vetëvrasjet

Policia britanike në rrjetin social Instagram, ka zbuluar një grup që ishte formuar nga disa adoleshente që “negocionin vetëvrasjet”.

Siç raporton BBC, në grup ishin 12 adoleshente të moshës nga 12 deri në 16 vjet dhe që jetojnë në jug të Anglisë.

Ekzistenca e këtij grupi u zbulua rastësisht, kur tri adoleshente u zhdukën. Ato u gjetën me shëndet të rënduar në Londër.

Në anën tjetër, rrjeti social Instagram ka njoftuar se nuk ka gjetur asgjë të kundërligjshme dhe se nuk janë shkelur rregullat.

Instagrami përdor inteligjencën artificiale dhe programe të veçanta për zbulimin dhe bllokimin e porosive që konsiderohen me “rrezik”.

“Rrjetet sociale kanë rritur dukshëm ndikimin e tyre tek adoleshentët, përfshirë edhe ata që mendojnë vetëvrasjen apo vetëlëndimin”, thuhet në kumtesën e policisë.

Organet e rendit i kishin lokalizuar tri vajzat e zhdukura, pasi që me tren kishin udhëtuar për në Londër. Njëra prej tyre është gjetur pavetëdije në rrugë – dhe me urgjencë është dërguar në spital për tretman.

Shpejtë janë gjetur edhe dy adoleshentet e tjera që zbuluan se janë njohur përmes Instagramit. Kështu policia zbuloi tërë grupin.

Lajmet e fundit

S’deklarohet kurrë për politikë e del pak në media, ky është burri i Angela Merkel

E tërhequr dhe jo gjithmonë e parashikueshme, kështu mund ta përshkruaje Angela Merkelin. E duket se kjo cilësi shkon me atë të bashkëshortit të...

Momenti kur vrasësi e kupton në transmetim direkt se është gjetur trupi i viktimës

Pamjet tmerruese më poshtë tregojnë momentin kur një vrasës zbuloi se trupi i viktimës së tij është gjetur. Më 11 qershor të vitit 2011, Stephen...

“Pas hedhjes së bombave në ambasadat e Parisit dhe Romës, sigurimi i helmoi gruan dhe…”/Ja si ndiqej kreu i ‘bandës Xhevdet Mustafa’

Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “banda Xhevdet Mustafa”, ku bënin pjesë: Sabaudin Haznedari, Xhevdet Mustafa dhe Halit Bajrami, të cilët...

Pamje: Ishin kundër vaksinës, burrë e grua vdesin nga Covidi brenda tri javësh

Një çift amerikan nga Alabama, i cili kishte një kanal të popullarizuar në YouTube, me të cilin shisnin gjëra të vjetra, nuk është më...

TE NGJASHME

S’deklarohet kurrë për politikë e del pak në media, ky është burri i Angela Merkel

E tërhequr dhe jo gjithmonë e parashikueshme, kështu mund ta përshkruaje Angela Merkelin. E duket se kjo cilësi shkon me atë të bashkëshortit të...

Momenti kur vrasësi e kupton në transmetim direkt se është gjetur trupi i viktimës

Pamjet tmerruese më poshtë tregojnë momentin kur një vrasës zbuloi se trupi i viktimës së tij është gjetur. Më 11 qershor të vitit 2011, Stephen...

“Pas hedhjes së bombave në ambasadat e Parisit dhe Romës, sigurimi i helmoi gruan dhe…”/Ja si ndiqej kreu i ‘bandës Xhevdet Mustafa’

Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “banda Xhevdet Mustafa”, ku bënin pjesë: Sabaudin Haznedari, Xhevdet Mustafa dhe Halit Bajrami, të cilët...

Pamje: Ishin kundër vaksinës, burrë e grua vdesin nga Covidi brenda tri javësh

Një çift amerikan nga Alabama, i cili kishte një kanal të popullarizuar në YouTube, me të cilin shisnin gjëra të vjetra, nuk është më...