16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Shpiken maskat e hundës kundër koronavirusit, mund të përdoret për në restorante

Studiuesit në Meksikë kanë shpikur një maskë të re për koronavirusin që mund të përdoret nga njerëzit ndërsa ndodhen në restorante. Maskat e hundës, janë zbuluar në një video demonstruese ndërsa një burrë e një grua ndodheshin të ulur në tryezën e një restoranti dhe konsumonin ushqimin.

Në video, çifti heqin maskat normale dhe më pas mbajnë vetëm atë të hundës për të drekuar në një tryezë në ambient të jashtëm. Për maskën e re ka pasur një sërë reagimesh në mediat sociale. Disa përdorues e kanë parë si diçka pozitive që mund të “zvogëlojë transmetimin” ndërsa të tjerët nuk ngurruan të qeshnin.

Qelizat njerëzore që u japin njerëzve sensin e nuhatjes janë një pikë kryesore hyrëse për koronavirusin, duke e bërë mbulimin e hundës të rëndësishme, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që njerëzit të mbajnë maska ​​që mbulojnë hundën, gojën dhe mjekrën për t’u mbrojtur sa më mirë nga virusi.

Lajmet e fundit

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...

LAJMI I FUNDIT: Serbia nuk po e lejon njërin nga kamionët e larguar nga barrikada të hy në territorin e tyre

Dy kamionë janë larguar nga barrikada e krijuar në rrugët që të çojnë në pikën kufitare në Bërnjak dhe Jarinje. Kamioni i parë është larguar...

TE NGJASHME

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...

LAJMI I FUNDIT: Serbia nuk po e lejon njërin nga kamionët e larguar nga barrikada të hy në territorin e tyre

Dy kamionë janë larguar nga barrikada e krijuar në rrugët që të çojnë në pikën kufitare në Bërnjak dhe Jarinje. Kamioni i parë është larguar...