16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Serbët në panik, ky është plani 4 pikësh i Albin Kurtit që do ta godasë Serbinë

Gazeta serbe ka shkruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se “dialogu me Beogradin duhet të bazohet në katër parime prej të cilave e para është njohja e pavarësisë së Kosovës, por hedh poshtë bisedën për Asociacionin e komunave”.

Si parime tjera të Kurtit numërohet: “Beogradi duhet të pranojë kri met e kryera në Kosovë, dialogu të bazohet në ‘barazinë e dy palëve’ dhe dobi nga dialogu të kenë qytetarët e jo politikanët”.

Këtë Kurti e tha në bisedë me Fondacionin për Shoqëri të Hapur të Kosovës (KFOS) ku shtoi se këto katër parime me të cilat duhet të udhëhiqet dialogu me ndërmjetësimin e BE-së.

Ai ka theksuar se administrata e re në Prishtinë duhet të vlerësojë situatën para vazhdimit të dialogut, që duhet të përgatitet mirë për të evituar mossuksesin e ri.

“Ajo për të cilën duhet të përgatitemi është çështja e pagjeturve. Serbia ka të dhëna që mund të ndihmojnë zgjidhjen e fatit të personave të pag jetur. Në Beograd kanë të dhëna dhe arkiv”, tha Kurti.

Lidhur me Asociacionin e komunave serbe, ai shtoi se secila organizatë duhet të jetë në harmoni me Kushtetutën dhe hodhi poshtë bisedat për formimin e saj.

“Mund të ekzistoj asociacioni i komunave për malet e Rugovës, Sharrit, të lumit Lepenc, por nuk mund të ketë asociacion të bazuar në vetëm një etnitet”, tha Kurti

Lajmet e fundit

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...

TE NGJASHME

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...