15.6 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Pija që parandalon gërhitjen dhe ju ndihmon të bëni gjumin e qetë

Gërhitja jo vetëm që ju shqetëson ju, por edhe personat që flenë pranë jush. Kështu që nëse doni të bëni një gjumë më të qetë dhe të provoni diçka bimore që mund t’ju ndihmojë m poshtë keni një recetë:

Për të përgatitur këtë pije ju nevojiten: 1 kokërr limon, 1 rrënjë xhinxher, 1 mollë, 1 karotë dhe 200 ml ujë.

Lani fillimisht mollën dhe karotën, pastaj qërojini dhe kalojini ne frulator. Shtoni limonin, rrënjën e xhinxherit dhe vazhdoni përzierjen derisa masa të bëhet e ujshme.

Në fund bashkojeni me ujin e vakët dhe pijeni dy orë para se të flini.

Acidi citrik që gjendet tek limoni eleminon toksinat që mblidhen në mushkëri dhe redukton mukozat nazale.

Kurse ingredientët e tjerë përmbajnë vitamina A, C dhe E, antioksidantë, përbërës me veti antiinflamatore dhe analgjezike që çhelmojnë mushkëritë.

Lajmet e fundit

​Për tri vjet 133 vetëvrasje, kërkohet angazhim institucional për parandalimin e kësaj dukurie

Tri vitet e fundit, duke përfshirë edhe periudhën janar-korrik të këtij viti, në Kosovë janë kryer 133 vetëvrasje. Ndërsa sipas të dhënave të Policisë...

Merr fund misteri: Arsyeja se përse femrat shkojnë së bashku në tualet

Pse gratë shkojnë në tualet si grup? Është një nga pyetjet më të mëdha të një burri: Pse gratë shkojnë në tualet grup? Burrat përdorin tualetin...

Acarohen raportet mes Francës dhe SHBA-së, shkak bëhet Australia

Franca thotë se do të tërheqë ambasadorët e saj nga SHBA-ja dhe Australia, pas marrëveshjes Aukus Franca ka thënë se do të tërheqë ambasadorët e...

Tortë suedeze: Ëmbëlsira më e shijshme e bardhë që do ta provoni ndonjëherë!

Edhe pse duket e komplikuar në shikim të parë, kjo tortë ia vlen përgatitet! Përbërësit: – 100 g bajamesh të grimcuara; – 200 g bajame të bluara; –...

TE NGJASHME

​Për tri vjet 133 vetëvrasje, kërkohet angazhim institucional për parandalimin e kësaj dukurie

Tri vitet e fundit, duke përfshirë edhe periudhën janar-korrik të këtij viti, në Kosovë janë kryer 133 vetëvrasje. Ndërsa sipas të dhënave të Policisë...

Merr fund misteri: Arsyeja se përse femrat shkojnë së bashku në tualet

Pse gratë shkojnë në tualet si grup? Është një nga pyetjet më të mëdha të një burri: Pse gratë shkojnë në tualet grup? Burrat përdorin tualetin...

Acarohen raportet mes Francës dhe SHBA-së, shkak bëhet Australia

Franca thotë se do të tërheqë ambasadorët e saj nga SHBA-ja dhe Australia, pas marrëveshjes Aukus Franca ka thënë se do të tërheqë ambasadorët e...

Tortë suedeze: Ëmbëlsira më e shijshme e bardhë që do ta provoni ndonjëherë!

Edhe pse duket e komplikuar në shikim të parë, kjo tortë ia vlen përgatitet! Përbërësit: – 100 g bajamesh të grimcuara; – 200 g bajame të bluara; –...