16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Mësohet se kur do t’i vije fundi Coronavirusit

Bashkëthemeluesi i kompanisë “Microsoft”, Bill Gates, ka vlerësuar të enjten se bota do të jetë në gjendje që t’i rikthehet normalitetit të para pandemisë COVID-19 kah fundi i vitit 2022.

Duke folur për gazetën polake “Gazeta Wyborcza” dhe për transmetuesin televiziv “TVN24”, Gates ka thënë se këtë proces do ta ndihmojë vaksinimi, ndërkaq pandeminë e koronavirusit e ka quajtur si “një tragjedi të pabesueshme”.

Miliarderi që më 2014 ka dhënë dorëheqje nga posti i shefit ekzekutiv të “Microsoft Corp”, ka përsëritur se qysh në vitin 2015 e kishte paralajmëruar botën për mundësinë reale të shpërthimit të një pandemie.

Qysh nga fillimi i pandemisë në fillim të vitit 2019, filantropi i njohur ka ndarë nëpërmjet fondacionit të tij “Bill and Melinda Gates” të paktën 1.75 miliardë dollarë për luftën globale ndaj COVID-19, duke përfshirë mbështetjen për disa prodhues të vaksinave, për diagnostikim dhe trajtime të mundshme.

Lajmet e fundit

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...

TE NGJASHME

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...