11.5 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Kosova i sjell fat Izraelit: Ja çfarë zbulohet në shkretëtirën afër Jerusalemit

Arkeologët izraelitë gjatë ditës së sotme kanë njoftuar gjetjen e dhjetëra fragmenteve në Detin e Zi që mbanin tekste biblike që u zbuluan në një shpellë në shkretëtirë e që besohet se ishte fshehur gjatë revoltës hebreje kundër Romës gati 1 mijë e 900 vjet më parë.

Fragmentet e pergamenës mbajnë vargje të tekstit grek nga libri i Zechariah-së dhe Nahumit dhe janë radiokarbonizuar në shekullin e 2 të erës tonë, sipas Autoritetit Izraelit të Antikiteteve.

Ato janë fragmentet e para të gjetura nga ekskavimet arkeologjike në shkretëtirën në jug të Jerusalemit qe 60 vjet, shkruan ABC.

Pjesët e reja besohet se i përkasin një seti fragmentesh të pergamenave të gjetura në vendin e quajtur “Shpella e Tmerrit” – i emëruar për 40 skeletet njerëzore të gjetura gjatë ekskavimeve në vitet ’60. Shpella ndodhet në një kanion të humbur në Shkretëtirën Judeane në jug të Jerusalemit.

Fragmentet besohet të jenë fshehur në shpellë gjatë Revoltës së Bar Kochba-s, një kryengritje e armatosur hebreje kundër Romës gjatë sundimit të Perandorit Hadrian, mes viteve 132 dhe 136 të Erës Tonë.

Afër vendit ku u bënë gjetjet nuk është larg as ambasada e Kosovës e vendosur para pak javësh.

Lajmet e fundit

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...

TE NGJASHME

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...