23.7 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021

Kalimi në kryqëzim në të njëjtat kushte: Kush duhet të lëvizë i pari?

Kush mund të vozitë i pari dhe kush duhet të presë? Shumicën e herëve kjo rregullohet qartë, me krahun e djathtë. Por ekziston një përjashtim: kryqëzimi i të njëjtit rang, ku janë vendosur katër vetura.

Kryqëzimet shpesh janë të rregulluara ose me një shenjë ose semafor dhe këto tregojnë se kush duhet të lëvizë e kush duhet të pres, ose kjo shpesh rregullohet me ‘rregullin djathtas dhe majtas’.

Sidoqoftë, ky rregull ka një pikë të dobët. Nëse ka katër vetura në një kryqëzim të të njëjtit rang, çfarë duhet të bëhet?

Nëse ka katër vetura në një kryqëzim të të njëjtit rang, secila ka një fqinj të djathtë të cilit do t’i duhej t’i jepte përparësi. Kështu që shkon me radhë, asnjë nga makinat nuk lejohet të ngasë. Mënyra për të dalë: Drejtuesit e mjeteve duhet të komunikojnë me një duar, transmeton Telegrafi.

Ekziston një mënyrë e thjeshtë, bëjani me dorë automjetit tuaj në të majtë dhe jepni përparësi, kështu që ai e di që ju jeni në automjetin në të djathtën e tij, që në fakt ju keni përparësi dhe po e lejoni atë të lëvizë para jush.

E rëndësishme: Mos i bëni me dorë drejtuesve të makinës në të djathtën tuaj. Sepse ata gjithashtu kanë një fqinj në të djathtë të tyre. Prandaj, ju nuk keni absolutisht asnjë të drejtë t’u jepni atyre përparësinë. Do të krijonte gjithashtu një rrëmujë.

Tani zbatohet përsëri ‘krahu i djathtë dhe i majtë’

Sapo një shofer të heqë të drejtën e tij të kalimit, një tjetër mund të vozitet në kryqëzim.

Dhe kjo e zgjidhi situatën: Tani ka vetëm tre automjete në kryqëzim. Dhe njëri prej tyre nuk ka më një fqinj të vërtetë. Kështu që mund të shkojë më tej. Rregulli “djathtas-majtas” funksionon përsëri.

Lajmet e fundit

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...

TE NGJASHME

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...