11.5 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Diplomatët rusë ia huqin fort, përdorin fotografi të refugjatëve kosovarë për të kundërshtuar bombardimet e NATO-s

Faqja zyrtare e ambasadës së Rusisë në Afrikë të Jugut ka bërë disa huqje brenda dy fjalive në një deklarim të tyre ku tentojnë ta kritikojnë sulmin e NATO-s mbi çaqet serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Si pikë e parë, ata përdorin fotografinë e famshme të një nëne kosovare e cila me foshnjën e saj në gji po dëboheshin nga Kosova nga forcat serbe, shkruan lajmi.net.

Së dyti, ata shkruajnë se intervenimi i NATO-s është bërë mbi një shtet sovran duke iu referuar kështu Serbisë dhe se ky sulm ka marrë jetën e 2000 njerëzve “të pafajshëm”.

“Sot është 22 vjetori i ditës kur NATO solli vdekjen dhe shkatërrimin në Jugosllavi duke sulmuar një shtet sovran në shpërfillje të ligjit ndërkombëtar. “Ndërhyrja humanitare” 78 ditore e NATO-s mori jetën e 2000 njerëzve të pafajshëm dhe shumë të tjerë i shndërroi në refugjatë.”, shkruhet në reagimin e tyre.

Lajmet e fundit

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...

TE NGJASHME

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...