-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Zyrtarët gjermanë e lusin Kongresin amerikan të ndalë planet e Trumpit

Drejtuesit e katër shteteve gjermane u kanë kërkuar ligjvënësve të Kongresit të SHBA-së, që të bllokojnë planet e presidentit amerikan, Donald Trump për të ulur ndjeshëm numrin e trupave në vendin evropian.

Agjencitë Reuters dhe AP raportuan se kryeministrat e shteteve u kishin dërguar një letër 13 senatorëve amerikanë dhe anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve duke iu lutur atyre “të mos e shkëpusin lidhjen e miqësisë, por ta forcojnë atë”, duke ruajtur praninë e trupave amerikane.

Letra, e parë nga agjencitë e lajmeve dhe gazetat gjermane, u nënshkrua nga krerët e shteteve të Baden-Wuerttemberg, Bavaria, Hesse dhe Rhineland-Palatinate – ku ushtria amerikane ka prani të trupave, që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Letra thoshte se me bazat e tyre, spitalet ushtarake dhe infrastrukturën tjetër, forcat amerikane në Gjermani formojnë “shtyllën kurrizore të pranisë së SHBA-së në Evropë dhe aftësinë e NATO-s për të vepruar”.

Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Berlin nuk pranoi të komentojë raportimet.

Disa udhëheqës politikë si në Shtetet e Bashkuara ashtu edhe në Gjermani kanë vënë në dyshim nevojën e qëndimit të trupave në vendin evropian.

Përkrahësit e pranisë së trupave thonë se ato janë një shenjë kryesore e angazhimit të Uashingtonit ndaj Evropës përballë përpjekjeve agresive të Rusisë për të rritur ndikimin e saj në rajon, dhe si një zonë strategjike për veprimet ushtarake amerikane diku tjetër.

Shumë kritikë kanë thënë se një ulje e numri të trupave amerikane në Gjermani, do të ishte një “dhuratë” për Rusinë.

Presidenti Trump tha muajin e kaluar se ai do të zvogëlojë numrin e trupave amerikane të stacionuar në Gjermani nga 25.000 në 9,500.

Ai e ka kritikuar Gjermaninë se nuk po shpenzon sa duhet për mbrojtjen e saj dhe se nuk ka përmbushur angazhimet në raport më anëtarësinë në NATO.

Disa zyrtarë amerikanë kanë thënë që trupat mund të ripozicionohen në Poloni, në vend që të kthehen në bazat e SHBA-së, megjithëse nuk është marrë asnjë vendim.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...