15.6 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Mjekët bëjnë thirrje që të mos përdoret terapia për COVID-19 e shpërndarë në rrjetet sociale

Një postim me një terapi me medikamente për Covid e shpërndarë në rrjetet sociale po konsiderohet e rrezikshme për shëndetin e qytetarëve pasi përmban konsumim të antibiotikëve dhe oksigjenit pa përshkrimin e mjekut.

Mjeku shqiptar në diasporë Dr. Fahri Beqa ka reaguar duke thënë se ky mesazh është një ‘fake news’ dhe se nuk duhet të përdoret pa vendim të mjekut.

“Ky mesazh nuk ka asgjë të përbashkët me mjekësinë e bazuar në evidencë (Evidence-based medicine), edhe pse disa këshilla këtu mund të jenë të vlefshme”, ka deklaruar Beqa.

Edhe mjeku tjetër Dr. Besnik Ibishi ka deklaruar se terapia që po shpërndahet për vetëtrajtimin tek rastet me Covid-19, është një lajm tendeciozë, jo i bazuar dhe ndikon negativisht tek personat e shëndoshë dhe tek ata të prekur me COVID 19.

“Udhëzime dhe rekomandime të pranuara janë ato që vin nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë”, ka deklaruar Ibishi.

Ky mesazh është FAKE NEWS… Betadine për shpërlarje të gojës???????Bombolë oksigjeni në shtëpi???? Indikacioni për…

Posted by Fahri Beqa on Sunday, July 19, 2020

Lajmet e fundit

Hyrja spektakolare dhe vendlindja nuk i ndihmojnë: Joshua dërmohet nga Usyk dhe humbë titujt e kampionit të botës

Anthony Joshua është mposhtur nga Oleksander Usyk, i cili ka arritur t’i fitojë titujt e peshave të rënda me vendim unanim të gjyqtarëve. Boksieri britanik...

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Tensionet në veri, presidenti i Këshillit Evropian ka një thirrje për Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar që të shtensionohet situata në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të vijojë procesi i negociatave. Përmes...

Tensionet me Serbinë/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, detaje çka u diskutua

Kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sonte u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Në mbledhje u shqyrtua situata e...

TE NGJASHME

Hyrja spektakolare dhe vendlindja nuk i ndihmojnë: Joshua dërmohet nga Usyk dhe humbë titujt e kampionit të botës

Anthony Joshua është mposhtur nga Oleksander Usyk, i cili ka arritur t’i fitojë titujt e peshave të rënda me vendim unanim të gjyqtarëve. Boksieri britanik...

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Tensionet në veri, presidenti i Këshillit Evropian ka një thirrje për Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar që të shtensionohet situata në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të vijojë procesi i negociatave. Përmes...

Tensionet me Serbinë/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, detaje çka u diskutua

Kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sonte u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Në mbledhje u shqyrtua situata e...