17.2 C
Pristina
Monday, September 27, 2021

Vjen reagimi i EULEX-it për situatën në veri

Kreu i Misionit të EULEX’it në Kosovë, Lars-Gunnar Wigemark, është shprehur se ky mison së bashku me NATO-n janë gati që të ndihmojnë në...

KFOR: Kemi shtuar patrullat përgjatë rrugëve kryesore në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR) ka zhvilluar një takim me zyrtarë të institucioneve të Kosovës dhe kryetarët e komunave të veriut për...

LAJME

Hiqni qafe erën e këmbës me këto produkte që i keni në shtëpinë tuaj

Era e këmbëve është një gjendje e turpshme, e sidomos nëse jeni të ftuar diku. Por, është koha që të mos jetoni më me këtë...

Edita Tahiri: Kosova e Serbia duhet të jenë gati për luftë

Edita Tahiri, ish-kryenegociatore e Kosovës në Bruksel, ka folur në lidhje me situatën në pjesën veriore të Kosovës, pasi që Qeveria e Kosovës fillojë...

Abazi: Asnjë cent për ata që paratë e Kosovës i përdorin për blerje tankesh dhe fluturime kërcënuese me avionë

Haki Abazi nga Vetëvendosje po vlerëson se Kosova nuk duhet dhënë asnjë cent për mallra të Serbisë! “Kosova blen mbi gjysmë miliard euro mallra nga...

SkandaIoze, Vuçiqi falënderon serbët që po i mbajnë të bllokuara pikat kufitare në Jarinjë dhe Bernjak

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka falënderuar qytetarët serb të cilët po mbajnë të bllokuara dy pikat kufitare në veri të vendit. Ai përmes një...

sport

Trajneri i Carpignanos e goditi me grusht në fytyrë gjyqtarin gjatë një ndeshjeje në Prima Categoria

Një gjyqtar në Prima Categoria në Itali është goditur me grusht në fytyrë nga trajneri i Carpignanos, i cili më pas ka kërkuar falje...

Gjyqtari italian i dha më pak pikë Markut, zbulohet e vërteta: Prodan mban gjithmonë me vete…

Florian Marku do të shprehej para duelit të tij me Prodan se nuk do ta linte fitoren në dorë ne gjyqtarëve pas asaj padrejtësie...

Humbi, por fitoi miliona më shumë se Usyk: Joshua pasurohet edhe më shumë nga dueli i mbrëmshëm

Anthony Joshua dhe Oleksndr Usyk janë përballur në Londër për titullin e kampionit të botës në peshat e rënda. Pas 12 raundeve të zhvilluara, Usyk...

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Shëndetësi

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Mësoni si ta përgatisni vet në shtëpi kurën që jep menjëherë efekt

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët që ndikon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Ai mund të mbahet nën kontroll nëpërmjet...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

magazinë

Deputetes së VV-së i shkon Policia në shtëpi, i del problem me kojshiken 2 metra

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, njëherit aktore e njohur, Adriana Matoshi, thotë se fqinja e saj ia ka suImuar qenin me papuqe dhe sipas saj,...

Prezantuesja shqiptare: E kam ëndërr të kaloj një natë me Cristiano Ronaldon

Moderatorja e njohur e sportit Viola Spiro, ka deklaruar se do dëshironte shumë të kalonte një natë me futbollistin me famë botërore, Cristiano Ronaldon. “Me...

E detyruan të thoshte: ‘Të hëngsha k….’ Stresi tregon si ndërmjetësoi me vëllain e Fabios që të lironte Kozakun

Mbrëmjen e djeshme bëri bujë pengmarrja Live në Instagram e Kozak Braçit, i njohur si mbreti i Instagramit. Disa djem të rinj, njëri prej...

EKONOMI

Protestë ndaj kritereve të Pecit: 200 traktorë “do ta bllokojnë” të enjten Ministrinë e Bujqësisë

Të enjten në Kosovë do të mbahet protestë me traktorë dhe mjete tjera bujqësore para ministrisë së Bujqësisë. Protesta do të mbahet nga fermerët e...

Kosova dërgoi mbi 500 milionë euro në Rusi, Kinë e Serbi vetëm sivjet

Dy shtetet më të fuqishme në botë që ende nuk e njohin shtetin e Kosovës, Rusia dhe Kina, kanë një qarkullim të lartë tregtarë...

Vuçiq vajton për ekonominë e Kosovës, por e gjen formulën si të zhvillohemi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbrojti me këmbëngulje nismën “Ballkani i Hapur”. Kreu i shtetit serb theksoi se përfitimet janë të mëdha për të...

I quajmë ‘Gërrnaça’ dhe nuk i respektojmë, por shikoni sa para kanë shpenzuar mërgimtarët në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti bën të ditur se parashikimet për këtë vit janë që norma e rritjes ekonomike do të...

BOTA

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

Goditi me telefon partnerin gjatë grindjes, humbi jetën në spital

Një vajzë gjatë grindjes që pati me partnerin, e goditi me telefon mobil ku si pasojë i riu humbi jetën. Roxana Adelina Lopez, 22-vjeçe, rastësisht...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është një prej...

Shqiptarët hynë në histori në grabitjen e bankës në Britani, ja çfarë ndodhi me njëri prej tyre

Lea Rusha i cili prej 15 vitesh ndodhej pas hekurave për grabitjen më të madhe në historinë e Britanisë së Madhe është liruar nga...

TECH-AUTO

WhatsApp do të bllokohet përgjithmonë në miliona telefona brenda pak javësh

WhatsApp së shpejti do të ndalojë së punuari në miliona smartphone të vjetër. Përdoruesit e prekur do të duhet të përditësojnë softuerin e tyre ose...

Sa kushton servisimi i një Bugatti Chiron? Vetëm fshesat e xhamit kushtojnë në sa një veturë e thjeshtë

Një prej veturave më të shpejta dhe të shtrenjta në botë, Bugatti Chiron është vështirë për t’u mirëmbajtur nëse nuk i keni xhepat e...

Arma e re që shpon blindin dhe rrëzon helikopterin me një goditje

Forcat speciale britanike janë armatosur me një pushkë të re shumë të fuqishme e cila mund të rrëzojë helikopterët dhe të shpojë mjetet e...

Cilat vetura konsumojnë më shumë dhe cilat më pak se të dhënat e fabrikës

Veturat e testuara nga WhatCar kishin një mesatare prej 6.3 për qind rezultate më të këqija sesa në testin zyrtar që Bashkimi Evropian u...